20-års jubilæum – DNA

Galleri kbh kunst, fernisering, udstilling, jubilæum, gruppeudstilling, DNA,

DNA

Galleri kbh kunst fejrer 20 års jubilæum med udstillingen DNA.
Galleri kbh kunst på Øster Søgade har i to årtier arbejdet for at skabe et inkluderende fællesskab på den københavnske kunstscene med en bred palette af forskellige kunstneriske medier og praksisser. I anledning af sit 20-års jubilæum inviterer galleriet indenfor til en storstilet jubilæumsudstilling, der hylder kunsten, diversiteten, materialerne og de inspirerende kreative fællesskaber.

Jubilæumsudstillingen har fået titlen DNA og markerer tyve år som et levende galleri for både nye talenter og etablerede samtidskunstnere. Som noget levende er DNA i konstant udvikling. Det samme gælder kunsten og galleriet, hvor nye forbindelser opstår, og eksisterende spor forandres. Udstillingen samler nogle af de aftryk, galleriets kunstnere har sat gennem årene, og åbner samtidig for nye forbindelser. Med den nysgerrige og umiddelbare kunst i centrum fejrer DNA 20 år med kunst i bevægelse.

Forbindelser og dialog.

Udstillingen præsenterer et kurateret samspil på tværs af medier og materialer, hvor værkerne mødes og går i dialog med hinanden.

Det rå lærred med akrylmaling møder den taktile, tuftede tekstilkunst, mens det sirlige papirarbejde hænger side om side med glaseret stentøj og organisk glaskunst. Forbindelserne mellem værkerne er et billede på de mange møder, relationer og samtaler, der gennem 20 år har været med til at forme kbh kunst.

”Vores DNA har altid været farverigt, modigt og personligt. I 20 år har vi skabt et hjerterum, hvor kunsten har inviteret til sanselighed og refleksion. Jubilæumsudstillingen er en kulmination på dette arbejde. Når forskellige materialer og kunstneriske udtryk mødes og støder sammen, opstår nye forbindelser og ny energi, som vi glæder os til at dele med jer.”

– Helle Borre, gallerist

Fejring og fernisering.

Siden etableringen har galleriet markeret sig som en fast og nærværende base i det københavnske kunstliv med sine lyse lokaler ud mod søerne. Efter 20 år er kbh kunst ikke færdigudviklet. DNA’et er stadig under udvikling i takt med kunstnerne, tiden og de nye forbindelser, der opstår.

Der inviteres til jubilæumsfernisering lørdag den 26. september kl. 13-16, hvor galleriet byder på bobler og møder med kunstnerne.

Praktisk information:

Udstilling: DNA – 20 års jubilæumsudstilling

Sted: Galleri kbh kunst, Øster Søgade 34, 1357 Kbh K

Fernisering: 26/9 kl. 13-16

Udstillingen kan opleves fra den 26. september til den 24. oktober 2026.

Scroll to Top

Vi bruger cookies for at kunne give dig den bedste oplevelse. Ved at bruge vores side accepterer du brugen af cookies.